انواع جرثقیل ها ماشین های معجزه آسایی هستند که از زمان های بسیار قدیم برای بلند کردن مصالح سنگین و ساخت بناهای بلند مورد استفاده قرار می گرفت. آنها در ابتدا از چوب ساخته شده و توسط انسان یا حیوانات تغذیه می شدند.

در طول انقلاب صنعتی جرثقیل ها با استفاده از مواد قوی تر مانند فولاد و چدن ساخته شدند. پیشرفت های فنی در تولید برق ، مانند موتورهای احتراق داخلی و هیدرولیک ، به جرثقیل ها این توانایی را می دهد تا مواد ارتفاعی را به ارتفاعات فزاینده ای برسانند.همینطور ببینید: لوازم یدکی جرثقیل

انواع جرثقیل

دو دسته اصلی از جرثقیل ها وجود دارد: استاتیک و سیار

انواع جرثقیلاستاتیک

این جرثقیل ها در جای خود کار می کنند و به راحتی در اطراف محل کار جابجا نمی شوند. انواع مختلفی از جرثقیل های استاتیک وجود دارد ، از جمله:

برج

جرثقیل های برج برای ساخت ساختمان های بسیار بلند و سایر سازه های بزرگ استفاده می شوند. همچنین از آنها برای حمل بارهای زیاد استفاده می شود. آنها به زمین ثابت شده و به طرف سازه متصل می شوند.

بیشتر بخوانید: تفاوت لودر و بولدوزر

خود احداث

جرثقیل های خود احداث یا خود نصب دارای یک ردپای کوچک هستند که برای پروژه های شهری مناسب است. می توانید آنها را نزدیک به ساختار قرار دهید. این نوع جرثقیل ها بار را به صورت عمودی بالا می برد و سپس آن را به صورت افقی قرار می دهد. آنها معمولاً با ریموت کنترل می شوند ، اما می توان آنها را با یک کابین نصب کرد.

تلسکوپی

جرثقیل های تلسکوپی دارای یک سیلندر هیدرولیکی هستند که طول را تغییر می دهند. از آنجا که این جرثقیل ها دارای بازو متحرک هایی هستند که می توانند از بین بروند و فشرده شوند ، برای کارهای ساختمانی کوتاه مدت ایده آل هستند. همچنین می توانید از آنها در ماموریت های نجات استفاده کنید.

چکش

جرثقیل های چکش مانند یک وارونهL  به نظر می رسند آنها نوعی جرثقیل برج هستند و دارای جیب هستند که 360 درجه را به صورت افقی در یک سطح ثابت در اطراف دکل می چرخانند. این حرکت منحصر به فرد برای جرثقیل های چکش است و به آن دنده ای گفته می شود.

جرثقیل های استاتیک دیگر

انواع دیگر جرثقیل های استاتیک شامل لیفینگ سطح ، عرشه ، جیب ، حمل مواد فله و لودر می باشد.

جرثقیل سیار

جرثقیل های سیار از نظر کابل کنترل شده و رونق تلسکوپی دارند. بدیهی است ، شما می توانید به راحتی این نوع جرثقیل را در سایت کار جابجا کنید. آنها سریعتر راه اندازی می شوند و از جرثقیل های ساکن ارزان تر هستند و اغلب عملی تر. انواع جرثقیل های سیار عبارتند از:

کامیون سوار شده

جرثقیل های سوار بر کامیون از همان موتور برای جرثقیل ها و زیرکار استفاده می کنند. آنها دارای یک بوت چرخان هستند که می توانند تا 180 درجه چرخش داشته باشند. برخی از تولید کنندگان پیوست هایی را ارائه می دهند که امکان چرخش کامل 360 درجه را دارند.

زمین ناهموار

این جرثقیل های خودران و هیدرولیک که بر روی چهار لاستیک نصب شده اند می توانند روی زمین های بسیار ناهموار مانور دهند. جرثقیل های سطح زمین دارای چرخ های گسترده تر از جرثقیل معمولی سوار شده با کامیون هستند. آنها همچنین موتورهای بزرگتری دارند.

خزنده

جرثقیل های خزنده به وسیله نقلیه با ترک های بزرگ متصل می شوند. آنها بسیار سنگین هستند و به کندی حرکت می کنند و همین امر حمل و نقل آنها از سایت به سایت دیگر را دشوار می کند. اما آنها می توانند بیش از هر نوع سطح سفر کنند.

شناور

جرثقیل شناور جرثقیل معمولی است که به یک کشتی از نوع خاصی وصل شده است. بدیهی است که نوع کشتی مورد استفاده بسیار مهم است تا از جرثقیل دربرابر سقوط در آب جلوگیری شود. جرثقیل های شناور در هر جایی استفاده می شوند که آب مانع از ساخت و ساز شود ، مانند پل های ساختمان و بنادر. همچنین از آنها برای جابجایی بارها به کشتی ها استفاده می شود. یا ، برای بازیابی کشتی های غرق شده.

کنترل کننده تلسکوپی

جرثقیل های تلسکوپی همچنین به عنوان telehandlers شناخته می شوند در بسیاری از کاربردها مفید هستند. اگرچه برای جابجایی بارهایی که لیفتراک معمولی قادر به مدیریت آنها نیست ، استفاده می شود ، اما آنها را در اماکن بزرگ ساختمانی پیدا خواهید کرد. آنها به عنوان جرثقیل ، سیستم عامل هوایی و بیل مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها با استفاده از پیوست ها به این توانایی چند کاره دست می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code